Znajdź nas:

fb


Organizator konkursu:

Fundacja Akademia Młodych Fizyków

FAMF

Patroni konkursu:

Polskie Towarzystwo Fizyczne
Oddział Krakowski

OK PTF


Wydział Fizyki, Astronomii
i Informatyki Stosowanej
Uniwersytetu Jagiellońskiego

FAIS UJ

Pismo dla nauczycieli
i studentów fizyki
oraz uczniów

FotonKronika


Lwiątko 2008 - Sprawozdanie

Wygląda na to, że konkurs osiągnął pułap popularności. Zgłoszonych szkół było tyle samo co przed rokiem (około 1500), a zgłoszonych uczestników nawet nieco mniej (trochę ponad 27000). Oto struktura zgłoszeń:

wykres

Rekordowo z jednej szkoły zgłoszono 190 uczniów, z trzydziestu pięciu po jednym - mediana liczby zgłoszonych wyniosła 12 osób. Tradycyjnie w konkursie wzięła udział jedna z polskich szkół we Lwowie oraz trzy polskie szkoły na Litwie i polska szkoła w Czeskim Cieszynie.

Wyrażane po konkursie (np. w Księdze Gości w internecie) opinie, że zadania były trudniejsze niż w zeszłym roku, niestety znalazły potwierdzenie po podliczeniu wyników. średnie są dramatycznie niskie. Cóż, jak co roku spieszymy zapewnić, że autorzy zadań starają się, jak umieją, i bardzo chcieliby lepiej utrafić w możliwości większości uczestników. Niestety nie mają możliwości testowania zadań na jakichś „królikach doświadczalnych”, a dopiero to dałoby w porę obraz sytuacji. Ale po tym, co się stało (ze średnimi) w tym roku, trzeba będzie wyciągnąć na przyszłość bardziej radykalne wnioski.

Tym większa zasługa tych, których wyniki są wysokie.

Wyniki

Średnia dla uczestników z klas 1-2 gimnazjum wyniosła 47,19 pkt.

Średnia dla uczestników z klasy 3 gimnazjum wyniosła 43,39 pkt.

Średnia dla uczestników z klasy I liceum i technikum wyniosła 37,02 pkt.

Średnia dla uczestników z klasy II liceum i technikum wyniosła 38,02 pkt.

Średnia dla uczestników z klasy III liceum i technikum wyniosła 45,40 pkt.

Ponad 1200 uczestników, którzy zdobyli co najmniej 75 punktów, dostaje dyplomy i książki. Wszyscy uczestnicy, jak każe tradycja, otrzymają pewien drobny upominek, ale wbrew tradycji nie plakat. Tym razem jest to „Neutrino” - pierwszy, specjalny numer nowego czasopisma, pod tym właśnie tytułem. W zamyśle ma to być dodatek do zasłużonego i dobrze znanego „Fotonu” - czasopisma (głównie) dla nauczycieli. „Neutrino” będzie skierowane do uczniów, nawet szczególnie do tych młodszych. Mamy nadzieję, że spodoba się uczestnikom „Lwiątka”.

„Foton” obchodzi w tym roku jubileusz - właśnie ukazał się jego setny numer! Ten właśnie setny numer jest naszym upominkiem dla nauczycieli, którzy opiekowali się konkursem w szkołach. (Informujemy, że zapowiadanej przez nas w zeszłym roku - jako upominek dla nauczycieli - drugiej części doświadczalnego kompendium D. B. i J. Tokarów niestety nie udało nam się przygotować, zadanie to przerosło nasze siły. Mamy nadzieję, że ów setny numer „Fotonu” okaże się nie mniej ciekawy i przydatny.)

Wydawnictwo „Adamantan”, stały sponsor Konkursu od początku jego istnienia, ofiarowało nam w tym roku „Małe Tablice - Fizyka i Astronomia” w liczbie wystarczającej do obdarowania każdego z uczestników, który otrzymał co najmniej 75 pkt. Pozostali sponsorzy - stali i kilku nowych - podarowali łącznie około 300 książek. Wszystkim sponsorom, a zwłaszcza Wydawnictwu „Adamantan”, gorąco dziękujemy!

Poszło sprawniej

Konkurs w tym roku przebiegł nadspodziewanie spokojnie. Zadania nie wzbudziły protestów, jak to bywało w przeszłości. Księga Gości po konkursie nieco się ożywiła, ale nie tak, jak w dawnych latach. Może to i dobrze, ale w tamtych emocjach również nie było nic złego. W naszych zadaniach nie stronimy od - w pozytywnym sensie - pewnych intelektualnych prowokacji, czego starzy przyjaciele „Lwiątka” chyba nie mają nam za złe, prawda?

Potrzebnym i udanym usprawnieniem było automatyczne rozesłanie wyników - już 28 kwietnia - do wszystkich nauczycieli, którzy podali nam swój adres mailowy. Oczywiście wyniki pójdą także zwykłą pocztą, w wersji papierowej, razem ze wspomnianymi wyżej nagrodami, ale to potrwa co najmniej do połowy maja.

Szykują się zmiany

Już w tej chwili chcielibyśmy zapowiedzieć strukturalne zmiany, jakie nadejdą w „Lwiątku”, począwszy od jesieni. Towarzystwo Przyjaciół I SLO w Warszawie, założyciel i organizator polskiej edycji „Lwiątka” od 2003 roku, ustąpi pola nowym organizatorom. Nie zmieni się jednak zespół autorów i recenzentów zadań, więc uczestnicy nie muszą obawiać się o poziom i styl konkursu. Jesteśmy pewni, że nowi organizatorzy poradzą sobie doskonale, a może wzbogacą „Lwiątko” o nowe wartościowe akcenty. Dziękując TP I SLO za paroletnią opiekę nad raczkującym zwierzątkiem, wypuszczamy je na nowy wybieg jako już całkiem dorodnego lwa. Prosimy o życzliwe powitanie nowych właścicieli - i nieopuszczanie „Lwiątka” w kolejnych edycjach.Poprawny CSS!

Lwiątko 2018. FAMF © .