Znajdź nas:

fb


Organizator konkursu:

Fundacja Akademia Młodych Fizyków

FAMF

Patroni konkursu:

Polskie Towarzystwo Fizyczne
Oddział Krakowski

OK PTF


Wydział Fizyki, Astronomii
i Informatyki Stosowanej
Uniwersytetu Jagiellońskiego

FAIS UJ

Pismo dla nauczycieli
i studentów fizyki
oraz uczniów

FotonKronika


Lwiątko 2005 - Sprawozdanie

Konkurs odbył się 4 kwietnia, dwa dni po śmierci Jana Pawła II. Nie sposób już było przesunąć terminu. Mamy nadzieję, że wszędzie przebiegał w poważnej atmosferze.

W stosunku do zeszłego roku nastąpił znaczący wzrost liczby uczestników. Zgłoszonych zostało ponad 22000 uczniów z prawie 1200 szkół. Rekordowo z jednej szkoły zgłoszono 165 uczniów, z dwudziestu dwóch po jednym – mediana liczby zgłoszonych wyniosła 13 osób. Warto wspomnieć, że wśród zgłoszonych szkół była także jedna z polskich szkół we Lwowie.

Wyniki

Konkurs okazał się nadmiernie trudny, wbrew naszym wcześniejszym zamiarom i deklaracjom. Musimy się tutaj przyznać do niewielkiego jeszcze doświadczenia w komponowaniu zestawów. A poza tym postawiliśmy bardzo silnie na to, żeby zadania były niebanalne, inteligentne. To najczęściej oznacza, że okazują się bardzo trudne. Tak czy siak, prosimy o jeszcze jedną szansę, obiecując tym razem już na pewno poprawę w przyszłym roku.


Nagrody

Wszystkim uczestnikom przyznaliśmy jako upominek-pamiątkę plakat „Sto lat teorii względności”, specjalnie wyprodukowany dla naszego Konkursu.

Jak w zeszłym roku, przyznaliśmy dyplomy (razem 1300) z honorowym tytułem „ taon”, „ kaon” lub „hiperon Ω”.

Wreszcie wyróżniający się zawodnicy otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez

  • Fundację Stypendialną Matematyków Wrocławskich
  • Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
  • Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Wydawnictwo Adamantan
  • Wydawnictwo ZamKor
  • Wydawnictwo Muza
  • Wydawnictwo Cis

Redakcja „Fizyki w Szkole” podarowała 450 plakatów „Wszechświat na różnych falach”, które rozdzieliliśmy pomiędzy szkoły, które zgłosiły do Konkursu co najmniej 18 zawodników.

Przekazaliśmy też dar zupełnie wyjątkowy: Polskie Towarzystwo Fizyczne podarowało 1200 kompletów podręcznika „Moja Fizyka” Wojciecha Dindorfa. O tej jedynej w swoim rodzaju książce mogli Państwo przeczytać niedawno w „Fizyce w Szkole”. Posłaliśmy po jednym komplecie do każdej ze zgłoszonych szkół jako prezent dla nauczyciela odpowiedzialnego za zorganizowanie Konkursu.

Zwycięzcy kategorii licealnych zostali też zaproszeni, jak w zeszłym roku, do udziału w „Przedszkolu Fizycznym” w Zakopanem w dniach 6-10 czerwca 2005. Wdzięczność za to należy się Instytutowi Fizyki UJ i Zofii Gołąb-Meyer, redaktor naczelnej „Fotonu”.

W ostatnich miesiącach patronat nad Konkursem, obok Polskiego Towarzystwa Fizycznego i „Fizyki w Szkole”, zgodził się objąć Instytut Problemów Jądrowych im. A. Sołtana w Warszawie. Laureaci "Lwiątka" i ich nauczyciele będą mogli, dzięki
uprzejmości Instytutu, odwiedzać z profesjonalnym oprowadzeniem
jego siedzibę w Świerku.


Zadania

Zadania z „Lwiątka dostępne są na naszej stronie internetowej. Zgodnie z zeszłoroczną obietnicą podwoiliśmy w tym roku liczbę recenzentów, dzięki czemu obyło się bez wpadek, natomiast ogólnym naszym niedociągnięciem jest za wysoki poziom trudności zestawów, o czym już wspomnieliśmy wyżej. Chcielibyśmy na przyszłość uczynić konkurs łatwiejszym, ale też utrzymać styl i „klimat” zadań, jaki już przez te trzy lata obecności „Lwiątka” w Polsce wyraźnie się zarysował. A więc, zadania nie tyle rutynowo szkolne, ile raczej obliczone na spryt, wyobraźnię i dojrzałość w spojrzeniu na świat oczami fizyki.

Jesteśmy przy tym przekonani, że choć nasze zadania nie w pełni śledzą szkolny program, to jednak stanowią dobry materiał ćwiczeniowy nie tylko dla przyszłych uczestników „Lwiątka”, ale na urozmaicenie każdej lekcji. Bardzo zachęcamy do takiego ich wykorzystania.

Zgodnie także z zeszłoroczną obietnicą „nigdy więcej małpy” to sympatyczne zwierzątko nie huśtało się już na bloczkach, a nawet w jednym z licealnych zadań zostało zeżarte przez lwy. W ostatnim, trzydziestym zadaniu tym razem harcował konik i osiołek:


Z zestawów gimnazjalnych:

30. Drewniany konik przytwierdzony jest na obwodzie obracającej się równomiernie karuzeli. Przygląda mu się żywy osiołek, stojący nieopodal na ziemi. W jakim momencie wektor prędkości konika, w układzie odniesienia osiołka, ma największą długość (wartość), większą niż w innych chwilach ruchu?

A. Gdy konik oddala się od osiołka.

B. Gdy konik zbliża się do osiołka.

C. Gdy konik jest najbliżej osiołka.

D. Gdy konik jest najdalej od osiołka.

E. Długość ta jest cały czas taka sama.


Z zestawów licealnych:

30. Drewniany konik, na obwodzie obracającej się karuzeli, znajduje się 3 m od osi obrotu. Przygląda mu się żywy osiołek, stojący na ziemi 5 m od osi obrotu karuzeli. Prędkość konika w układzie odniesienia osiołka ma wartość 3 m/s. Jaką wartość ma prędkość osiołka w układzie odniesienia konika?

A. Zero.

B. 1,8 m/s.

C. 3 m/s.

D. 5 m/s.

E. 8,33 m/s.


Perfidia tego ostatniego zadania jest obezwładniająca.Poprawny CSS!

Lwiątko 2018. FAMF © .